|
Na vprašanje Berete tudi elektronske knjige z elektronskim bralnikom (Bokeen, Kindle, Nook, Colibri ipd.)? so odgovorili vsi respondenti. Na izbiro so imeli šest odgovorov, tri nikalne (ne, ne poznam; poznam, vendar ne uporabljam; ne, nočem uporabljati) in tri potrdilne (redko, pogosto, brez njih več ne morem shajati). Presenetljivo so rezultati pri tem vprašanju zelo podobni rezultatom ankete, izvedene na posvetovanju Sekcije za specialne knjižnice in Sekcije za visokošolske knjižnice ZBDS leta 2010, ki so bili objavljeni tudi na Biblioblogu in v Knjižničarskih novicah. Tokrat 89% respondentov ne uporablja elektronskih bralnikov (leta 2011 je bilo takih 91%, vendar ob mnogo večjem odzivu pri izpolnjevanju ankete). Le redko uporablja bralnik samo 11% anketirancev, nihče pogosto in nobenega ni, ki bi brez bralnika težko živel. 9% respondentov bralnikov ne pozna, 75% bralnike sicer pozna, vendar jih ne uporablja, 4% pa jih kategorično zavrača uporabo bralnika (po ena ženska in en moški, oba v starostni skupini nad 50 let). Tudi v tem delu so rezultati povsem primerljivi z lanskoletnimi.
Ob analizi podatkov je postalo jasno, da sem naredil ob sestavljanju tega vprašanja metodološko napako, saj je odgovor "poznam, vendar ne uporabljam" presplošen in ne pove dovolj o nivoju poznavanja bralnikov. Ta odgovor je najbrž izbral tudi kdo, ki je le kaj malega slišal ali prebral o bralnikih.
Zaradi slabega odziva na anketo (21% udeležencev je izpolnilo in oddalo anketni list) anketa žal ne daje zanesljivih in želenih rezultatov. Pričakujem, da bomo lahko zbrali nekaj več podatkov o uporabi elektronskih knjig in bralnikov na strokovnem posvetu Društva bibliotekarjev Ljubljana »E-knjige in slovenske knjižnice«, ki bo 26. novembra v Ljubljani.
Hvala za rezultate!
OdgovoriIzbrišiJaz ne morem brez bralnika. Še sreča, da nisem bil v Mariboru, ker bi popolnoma uničil razporeditev odgovorov :)